Gladiator Rack GearTrack Pack, GAGP24WRHY
★★★★★ 4.1 69 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by amnesiahatvan.hu
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
With 24" of GearTrack channel and three versatile hooks, The Rack GearTrack pack works with heavy duty rack shelving to help keep your gear organized and ready for your next project or activity. From long-handled tools to sports equipment, the Twin Hook and Scoop Hook can handle a large variety of supplies, while the L Hook helps keep smaller items like wrenches and duct tape right at hand.
  • GearTrak Channel holds up to 75 lbs per linear foot
  • Scoop Hook and Twin Hook hold up to 25lbs each
  • 24-1/2" wide x 6-1/4" high when assembled as shown on 77" Wide Heavy Duty Rack Shelving
  • 18-1/2" wide x 6-1/4" high when cut to length for 48" or 60" Wide Heavy Duty Rack Shelving
  • Lifetime limited warranty on hooks and 10-year limited warranty on GearTrack Channel
Color baby pink
Shape Rectangular
Material PVC, Steel
Item Weight 4.1 pounds
Part Number GAGP24WRHY
Manufacturer Whirlpool Parts and Accessories
Number Of Pieces 6
Item model number GAGP24WRHY
Batteries Required No
Product Dimensions 5 x 24 x 6.25 inches
Included Components 24" GearTrack® Channel, End Caps, Gladiator L Hook, Gladiator Scoop Hook, Gladiator Twin Hook
Warranty Description Ten-year limited warranty
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
69 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (53)
4 stars
7% (5)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (1)
1 star
10% (7)