1pc MBRP400100CT Fast recovery diode module 400A 400Amp 100V Schottky diode IGBT Power Module(MBRP400100CT)
★★★★★ 4.3 110 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by amnesiahatvan.hu
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
DiodesMBRP400100CT Fast recovery diode module 400A 400Amp 100V Schottky diode IGBT Power Module reminder1. About product selectionThe marked current of the power module is the average value of the on state, not the actual effective value of long-term operation. When selecting, sufficient margin should be left based on the actual working environment and conditions.(1) Pure resistive load 2-2.5 times margin: actual current (A) × 2 (~2.5)=Module nominal current (A) (2) Inductive load 6-7 Signal margin: Actual current (A) × 6 (~7)=Module nominal current (A)2. Radiator configurationWhen the actual working current of the device is greater than 5A, please be sure to configure a suitable heat sink for use==========Hign-concerned Chemical : NoneVoltage : 110VMax. Reverse Current : 400AMax. Forward Current : 400AMax. Reverse Voltage : 100vMax. Forward Voltage : 100vType : Rectifier Diode
  • Diodes
  • 1pc MBRP400100CT Fast recovery diode module 400A 400Amp 100V Schottky diode IGBT Power Module
Brand UCZXCW
Model UCZXCW
Exterior Brushed
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer UCZXCW
Item model number UCZXCW
Product Dimensions 11.81 x 7.87 x 3.94 inches
Manufacturer Part Number UCZXCW
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
110 ratings | 45 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (88)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)